Peräjärve metsarada (4 km)

Võrumaa, Karula rahvuspark
Peräjärve metsarada viib matkalise läbi erinevate metsatüüpide – laanemetsa, palumetsa, rabametsa. Mõisaajal kuulusid siinsed metsad Vana-Antsla mõisnikule, kes neid majandas ja siin jahti pidas. Rahva mälus on säilinud jahikäikudega seotud lood, teatakse Paruni allikat ja paviljoni asukohta  Hundiaugu veerel. Saab ülevaate metsade erinevast kasutamisest läbi aegade, elavaks näiteks on matkaraja ligiduses kasvavad vaigutatud puud.
Hakkavad silma põnevad reljeefid – sulglohud, Hundiauk, Säitsmäpõrguorg. Rada möödub Peräjärvest, pisikesest kinnikasvavast metsajärvest, mis on Ähijärve järvedeahelas viimane e. perämine. Sealsamas järvekaldal võib märgata ka kopra tegevusjälgi.
Rada põikab läbi paruni allika juurest ning lõpeb Lossimäel, kus asus Vana-Antsla mõisa jahiloss. Loss hävis 1921. aastal tulekahjus. Kahekordse rõdudega hoone asukohta tähistavad praegu suured elupuud ja lehised, ahjuvaremed ja maakivikelder. Üle metsade paistab Lossimäele Haanja kõrgustiku siluett.
Õpperajal on huvitav käia kevadel, kui mets rõkkab linnulaulust ja raja alguses õitseb näsiniin; suvel ja sügisel, kui mets on täis marju ja seeni; talvel, kui lume peale jäetud jäljed jutustavad metsaasukate kohta mõndagi põnevat.
Telefon +372 782 8350
E-post info.karula@rmk.ee
Objekti tüüpÕpperada
ParkimisvõimalusedOlemas, mahutab kuni 12 autot.
VarustusRajal on 17 infotahvlit. Rada on tähistatud puidust suunaviitade ja värvimärkidega puudel.
Lõkkekoht on
Matkavõimalus on
VaatamisväärsusedRada tutvustab erinevaid metsatüüpe, metsa kasutust ja kaitset ning pärandkultuuri.
Marjad-seenedpohlad, mustikad, seened
LisainfoTutvu enne loodusesse minekut igaüheõiguse põhimõtetega.
PiirangudRada asub Karula rahvuspargis, tutvu piirangute ja kaitse-eeskirjaga siin. Vajadusel küsi piirangute kohta lisainfot Keskkonnaametist (Valga kontor tel. +372 680 7901, e-post louna@keskkonnaamet.ee).
AsukohtKarula rahvuspargi külastuskeskusest 3 km lõunasse, Ähijärve külas, Antsla vallas.
Kohalesõitmise õpetusAntsla-Haabsaare mnt 8. kilomeetril keerata 50 m pärast Haabsaare bussipeatust paremale (viidad "Karula rahvuspargi külastuskeskus 7 km", "Saru 20 km"). Sealt sõita edasi 9,5 km mööda Haabsaare-Saru mnt ja keerata Peräjärve bussipeatuse juurest (viit „Peräjärve metsarada“) vasakule parklasse. Matkaraja algus ja lõpp on parkla kõrval. 
KoordinaadidLong-Lat WGS 84
laiuskraad: 57.684996
pikkuskraad: 26.524177
L-EST 97 x: 6396483.0 y: 650546.6