Neeruti loodusrada (1,5 km ja 3,5 km)

Lääne-Virumaa, Neeruti maastikukaitseala
Raja mobiiligiidi töös esineb tehnilisi tõrkeid. Tegeleme probleemi lahendamisega. Vabandame!
Neeruti loodusrajal on põnev võimalus matkata koos giidiga - audiogiidiga! Rajal on 15 huvipunkti tahvlit, igal neist ka ruutkood. Koodi skaneerides saad kuulda lugusid Neeruti loodusest ja kohanimedest, sellest, kuidas Kalevipoeg siin künnitööd tegi ja huntidega hädas oli ning ka lihtsalt teejuhatust - kuidas jõuda järgmisesse huvipunkti.
Rada algab ja lõpeb Eesjärve telkimisalal. Rajal on 15 infotahvlit, lisaks suured koomiksitahvlid, millel piltjutustused Neeruti lugudest. Kõigil tahvlitel ja infopostidel on väike raja kaart märkega „oled siin“.
Neeruti loodusrada on läbitav 1,5 ja 3,5 km ringina.
Eesjärve telkimisalalt kulgeb rada ümber järve otsa ja tõuseb Sadulamäele – muistsele linnamäele. Sadulamäe nõlval on infomajake, kus jalgu puhates saab põhjalikult tutvuda Neeruti loodusest, Kreutzwaldist ja Kalevipojast ning linnamägedest jutustavate infotahvlitega. See on mõnus loodusõppepaik koolidele, lasteaedadele ja peredele.
Edasi kulgeb rada loode-kagu suunaliste pikkade vallseljakute - ooside harjadel, mille järsk kalle ulatub kohati 45 kraadini. Ka seal kuuleb audiogiidi vahendusel paljugi huvitavat Neeruti metsadest, suurtest puudest, lindudest ja sellest, kuidas siinsed põnevad kohanimed alguse on saanud. Pikem ring (3,5 km) ulatub Kiissaaugumäeni ja sealt piki Nuuskaugumäge ja ümber Tagajärve uuesti Eesjärve parklasse.
Neeruti loodusrada ja telkimisala said uuendatud aastaks 2020 Eesti-Soome koostööprojekti „Lights on!“ raames, millega heideti valgust ja anti uut hingamist kaheksale ajaloo ja pärandkultuuriga seotud objektile Eestis ja Soomes.
Telefon +372 676 7010
+372 329 5555
E-postinfo.oandu@rmk.ee
info.lahemaa@rmk.ee
Objekti tüüpMatkarada
Hooldustüüp Aastaringne
Talvise hoolduse põhimõtteid vaata siit
ParkimisvõimalusedParkla 4 sõiduautole või 1 bussile
VarustusSuur infotahvel, rajatähistus
Telkimisvõimalus Eesjärve telkimisala, Tissipuu lõkkekoht, Leivaahjumäe lõkkekoht
Lõkkekoht on
VaatamisväärsusedNeeruti Ees- ja Tagajärv, Sadulamägi, oosidelt avanev vaade
Talvine hooldusHooldussagedus: 1 kord 2 nädala jooksul
Lisainfo Enne loodusesse minekut tutvu järgmiste juhistega: igaüheõiguse põhimõtted, kuidas looduses käituda ja prügivabalt looduses.
PiirangudLoodusrada asub Neeruti maastikukaitsealal, tutvu piirangute ja kaitse-eeskirjaga siin.
Vajadusel küsi lisainfot Keskkonnaametist (info@keskkonnaamet.ee, tel +372 662 5999).
AsukohtNeeruti, Kadrina vald, Lääne-Virumaa
Kohalesõitmise õpetusSõida mööda Tallinn-Narva mnt 63 km, hoia paremale Viitna peale ja sõida 2,4 km. Seejärel pööra paremale Kadrina-Viitna mnt, sõida 14,8 km. Kadrina ringil pööra paremale Pärnu-Rakvere-Sõmeru mnt, sõida 3,1 km, pööra vasakule Neerutisse viivale teele, sõida 2,8 km.
KoordinaadidLong-Lat WGS 84
laiuskraad: 59.306556
pikkuskraad: 26.123484
L-EST 97 x: 6576178 y: 620940