Vällamäe matkarada (2,2 km-punane tähistus)

Võrumaa, Haanja looduspark
Vällamäe rada on tähistatud punaste värvimärkidega ja kattub osaliselt RMK Peraküla-Aegviidu-Ähijärve matkatee haruga (tähistus valge-roheline-valge). 2,2 km pikkune matkarada on väga vaheldusrikas, viies matkaja mööda Eesti kõige sügavama turbalasundiga raba servast, tõustes üles Vällamäe tippu ja laskudes siis jälle alla. Iseäranis uhked on siinsetel järskudel nõlvadel kasvavad 120-aastased salukuusikud. Suhtelise kõrgusega jalamilt tippu 84 – meetrise Vällamäe vastu ei saa ka 60 meetri kõrgune Suur Munamägi. Vällamäe nõlvad on enamasti väga järsud: kohati on nõlvade kalle 35 – 40 kraadi. Vällamäe nõlval asub RMK hallatav metsamaja, kuhu pääseb võtmeraha eest. Vanad eestlased pidasid Vällamäge müstiliseks ja pühaks paigaks. Usuti, et mäel elab nõid või haldjas, kes metsa valvab ja hoolimatut puude raiujat karistab. Vällamäe läte on looduslikult huvitav koht, tal arvatud olevat koguni maa-alune ühendustee merega.
Telefon+372 501 9564
E-post info.pahni@rmk.ee
Objekti tüüpMatkarada
ParkimisvõimalusedKruusakattega parklas kuni 2 bussile ja 6 autole.
VarustusMatkarajal on 12 rada tutvustavat infotahvlit, istepingid, laudteed, purre, köis mäkke ronimiseks
Matkavõimalus Jalgsi
VaatamisväärsusedLoodusmets ja majandusmets, soo, Vällamäe legendid.
Marjad-seenedSeened
LisainfoEnne loodusesse minekut tutvu järgmiste juhistega: igaüheõiguse põhimõtted, kuidas looduses käituda ja prügivabalt looduses.
PiirangudRada asub Haanja looduspargis, tutvu piirangute ja kaitse-eeskirjaga siin. Vajadusel küsi lisainfot Keskkonnaametist (+372 662 5999, info@keskkonnaamet.ee).
FailidRaja trükis välja antud Keskkonnaameti poolt 2012. a. Lae PDF.
AsukohtVällamäe, Rõuge vald, Võrumaa. Objekt nr 4 looduspargi kaardil.
Kohalesõitmise õpetusVõru-Haanja mnt 11. kilomeetril pöörata vasakule (tee ääres metallist matkaraja suunaviit). Sõita 100 m mööda metsavahelist teed ja keerata vasakule parklasse. Parklas asub matkaraja alguspunkt. Matkarajale juhatavad viidad ja parklas on matkaraja kaart. Vällamäe rada on tähistatud punaste värvimärkidega ja kattub osaliselt RMK Peraküla-Aegviidu-Ähijärve matkatee haruga (tähistus valge-roheline-valge). 
KoordinaadidLong-Lat WGS 84
laiuskraad: 57.730617
pikkuskraad: 27.060099
L-EST 97 x: 6402889 y: 682258