Harilik orav

  • Tunnused

Orav on kõigile hästi tuntud loomake. Seda seepärast, et nad elavad meelsasti inimese lähikonnas ja ei pelga neid eriti. Orava saba on kehast veidi lühem ja kaetud pikkade karvadega. Värvus on suvel punakaspruun, talvel hallikaspruun, kõht valge. Talvekarvastiku juurde kuuluvad ka kõrvapintslid.

Oravad on päevase eluviisiga. Nad on segatoidulised, kuid eelistavad siiski pähkleid ja mitmesuguste taimede seemneid. Nad söövad meelsasti ka linnupoegi, linnumune ja tigusid. Suve teisel poolel korjavad oravad endale talveks toiduvarusid. Need peidetakse kas puuõõnde või sambla alla, kust toiduks vajalik talvel lõhna järgi üles leitakse.

  • Elupaik

Orav teeb okstest pesa tüve lähedale puude latva või kasutab selleks vanu varesepesi ja puuõõnsusi, vahel isegi suuremaid lindude pesakaste. Pesa vooderdab orav kuiva rohuga. Selles armastavad elada aga kirbud, kes sunnivad oravat üsna sageli elukohta vahetama. Tavaliselt on ühel oraval mitu pesa. Orava kodu hoiab väga hästi sooja, isegi väga külma ilmaga ei lange temperatuur selles eriti madalale.

  • Mõõtmed

Orava kehapikkus on 20-25 cm, saba pikkus 19-21 cm. Orav kaalub 170-400 g.