Lõhavere linnus

Viljandimaa, Sakala puhkeala
Raja mobiiligiidi töös esineb tehnilisi tõrkeid. Tegeleme probleemi lahendamisega. Vabandame!
Eesti muinasvanema Lembitu linnuseks peetud Lõhavere on üks põhjalikumaid uuritud linnamägesid Eestis. Läti Henriku kroonikas mainitakse Sakala vanema Lembitu linnust "Castrum Leole" nime all. Põhja-Sakala vanem Lembitu, langes 21. septembril 1217 Madisepäeva lahingus
Leiumaterjal kinnitab, et Lõhavere oli linnusena kasutusel 12.-13. sajandil ja nimetatud ajavahemikus on see põlengutes kannatanud vähemalt kahel korral.
Linnamägi kujutab endast neemikut, mida on kunstlikult kõrgendatud. Selle harjal asus nii seest kui väljast rõhtpalkidega toestatud liivavall.
Muistse linnamäe avarus pakub võimalusi seltskondlike mängude ja võistluste korraldamiseks.
Telefon+372 526 1924
E-postinfo.soomaa@rmk.ee
Objekti tüüpPuhkekoht
ParkimisvõimalusedParklas kohti 13 autole, 3 bussile
VarustusKogunemisala istepinkide, infostendi ja ajalugu tutvustavate koomiksitega.
Linnamäe ajaloolise värava juurde viib linnuse jalamilt nooltega suunatud teerada ning metalltrepp. Linnuse õuelt laskumiseks parkla suunas on linnuse nõlval kulgev kaldtrepp
VaatamisväärsusedLinnamäe lähedal asub Madisepäeva lahingut tähistav muistse vabadusvõitluse monument -1969. aasta septembris avatud mälestusmärk “Sakalamaa kaitsjatele 1217-1223”. Autorid: skulptor Renaldo Veeber ja arhitekt Ülo Stöör.
Suvine hooldusHooldussagedus: 2 korda nädalas
Suvise hoolduse põhimõtteid vaata siit
Lisainfo
Linnuse alal on lõkke tegemine keelatud!
Enne loodusesse minekut tutvu järgmiste juhistega: igaüheõiguse põhimõtted, kuidas looduses käituda ja prügivabalt looduses.
PiirangudLinnamägi on arheoloogiamälestis.
Asukoht
Lõhavere küla, Põhja- Sakala vald, Viljandimaa
Objekt nr 16 puhkeala kaardil
Kohalesõitmise õpetusImavere-Viljandi mnt 31. kilomeetril keerata Vändra suunas. Sõita 6,8 km kuni Suure-Jaani ristmikuni, kus paremale näitab suunaviit „Lõhavere linnamägi 2 km“. Sõita umbes 2 km läbi Kõidama küla ja keerata vasakule, kuhu näitab suunaviit „Lõhavere linnamägi“. Sõita veel umbes 1,1 km, kuni jõuategi kohale.
KoordinaadidLong-Lat WGS 84
laiuskraad: 58.549408
pikkuskraad: 25.513843
L-EST 97 x: 6490921 y: 588129