RMK matkatee Oandu-Aegviidu-Ikla / Oandu - Kalmeoja (40 km)

Lääne-Virumaa, Lahemaa rahvuspark
Neil, kes läbivad matkateed jalgrattal, tuleb Nõmmeveski - Liiapeksi lõigul sõita tähistatud metsateed pidi ümber Viru raba Narva maanteeni. Laudteel on jalgrattaga sõitmine keelatud!
Lahemaad läbiv matkatee lõik ühtib Kõrve rajaga ja läbib Lahemaa rahvuspargi kirdest edelasse. Rada on tähistatud puna-valgete värvimärkidega, viitade ja infotahvlitega.

Raja alguspunkti Oandut ümbritseb huvitavate loodusradade võrgustik: mereäärne Altja loodusõpperada, Koprarada, Oandu loodusmetsarada. Külastada tasub ka külastuskeskuse ekspositsiooni ja näitusi; samas asub ka RMK teabepunkt, kus saadaval radade kaardid, saab kokku leppida auto parkimise osas ja muud matkajale vajalikku infot.  

Lahemaa on Eesti vanim ja suurim rahvuspark, asutatud 1971. aastal Põhja-Eestile iseloomuliku looduse ja kultuuripärandi säilitamiseks, uurimiseks ja tutvustamiseks. Kaitseala hõlmab 72 500 ha, sellest 47 410 ha maismaad ja 25 090 ha merd.
Telefon +372 676 7010
+372 329 5555
E-post info.oandu@rmk.ee
info.lahemaa@rmk.ee
Objekti tüüpMatkarada
ParkimisvõimalusedParim parkimisvõimalus on matkatee alguses Oandu looduskeskuse juures.
VarustusRada on tähistatud kilomeetripostide ja viitadega.
Rajale jäävad peatuspaigad ja nende vahemaad:
Telkimisvõimalus Telkimine ja lõkke tegemine Oandu telkimisala, Võsu telkimisalal, Nõmmeveski lõkkekohal, Kalmeoja lõkkekohal.
Lõkkekoht on
Vesi Joogivett saab Oandu looduskeskuse kaevust
Matkavõimalus on
VaatamisväärsusedAltja rand ja loodusrada, Oandu looduskeskus, Oandu loodusmetsarada
Oandu koprarada, Matkatee Oandu-Võsu lõik, Tandemäe kalmed, Joaveski juga, Nõmmeveski juga, Vasaristi juga, Pärlijõe org, Viru raba
Talvine kasutusLumetõrjet tehakse vaid suurematel avalikus kasutuses olevatel teedel, väikestel metsateedel tuleb oma jõududega hakkama saada. Lõkkekohtades olemas lõkkepuud.
Piirangud Asub Lahemaa rahvuspargis. Tutvu külastusele kehtivate piirangutega.
AsukohtMatkatee kulgeb esmalt endise Oandu-Koljaku loodusreservaadi põliseid metsi läbival muistsel Seljaku teel ja Lemuselja-Võhma  männimetsade vahel kuni Võhma külani. Tandemäe, Võhma ja Uusküla loopealsete maastik on kujunenud aastatuhandete jooksul inimese ja looduse koosmõjul, see ala asustati püsivalt juba neli-viis tuhat aastat tagasi. Esivanemate elust ja tööst on maastikule jäänud kiviaiad ja põllupeenrad, kalmed ja kunagistele põldudele  ning karjamaadele kasvanud kadastikud. Pärandmaastike vahelt jõuab Matkatee Lahemaa jõgede piirkonda, kus Loobu jõgi Joaveski juures ja Valgejõgi Nõmmeveskil paeastangutest jugadena ja joastikena alla langevad ning ületab sügavas orus voolava Pärlijõe. Kalmeoja lähedalt viib laudtee üle maalilise ja laukarohke Viru raba.
Loksa teeristi juures tuleb matkajal ületada Narva maantee ja Matkatee jätkub juba Kõrvemaa metsades.
Kohalesõitmise õpetusSõida 70 km Tallinn-Narva mnt pidi Narva poole, pööra vasakule Viitna- Koljaku mnt-le ja sõida 6,5 km kuni Palmse külani, kust pöörata paremale (viit „Sagadi 6 km“). Sõita mööda Palmse-Sagadi teed, ületada Rakvere-Haljala mnt (viit „Sagadi mõis 2,5 km“) ja sõita edasi kuni Sagadi mõisani. Sealt pöörata vasakule (viit „Altja kaluriküla 5 km“), sõita mööda Sagadi-Altja teed 3 km ja mööduda RMK Oandu telkimisalast. 150 m pärast on tee ääres tahvel "Oandu looduskeskus", mille juurest keerab tee paremale. Parkla koos infostendidega on sissesõidutee ääres vasakul.