Mida talvel loodusesse kaasa võtta ja kuidas seal käituda
RMK pakub talviste rõõmude nautimiseks mitmeid ilusaid metsamaju ja metsaonne ning looduskaunites kohtades paiknevaid lõkke- ja puhkekohti. Mida olulist silmas pidada ja mida kaasa võtta, kui oled otsustanud ühel kargel talvisel nädalavahetusel metsa sõita?- Kindlasti tuleb alati talvel loodusesse minnes kaasa võtta natuke rohkem sooje riideid, kui arvad algul vaja minevat. Seda eriti juhul, kui sa ei ole väga sagedane looduses käija. See, mis linnas tundub täiesti piisavana võib looduses osutuda liiga väheseks. Võttes kaasa mõned kampsunid ja soojad sokid rohkem saad hakkama ka juhul, kui väljas peaks ootamatult külmaks minema. Võimalusel võta kaasa ka jope, mis peab tuult – kõige ohtlikum pole mitte madal õhutemperatuur vaid just külm tuul, mis läbi riiete puhub.
- Samuti võta kaasa veidi rohkem toitu kui arvad vaja minevat. Külmas kulutab inimene rohkem energiat ning seetõttu vajab ka rohkem toitu. Ning juhul kui metsaskäik võtab ettearvamatu pöörde ja sul tuleb näiteks pool päeva või kauemgi oodata autoabi vms saabumist, siis on millega tühjenevat kõhtu täita.
- Kindlasti peab kaasas olema vähemalt üks korralik tasku- või pealamp koos varupatareidega. Varupatareid on olulised sellepärast, et külmaga tühjenevad patareid kiiremini. Varupatareid hoia võimalikult oma ihu lähedal, näiteks särgi rinnataskus, sest seal on kõige soojem. Nii võid kindel olla, et kui varupatareisid peaks vaja minema, siis need ka tõepoolest toimivad.
- Samuti peab kaasas olema laetud akuga mobiiltelefon. Kuna ka mobiilitelefoniaku kipub külma ilmaga kiiremini tühjenema, siis on hea mõte oma seltskonnas kokku leppida, et ühe inimese telefon jääb varutelefoniks, mida ta hoiab laetuna, kuid välja lülitatuna soojas (ihu lähedal nagu ka varupatareisid). Nii on kindel, et kui juhtubki midagi ettearvamatut, siis on olemas töötav telefon, millega saab abi kutsuda.
- Kuigi RMK varustab enamusi metsamaju, metsaonne ja osasid lõkkekohti küttepuudega, peab talvisel ajal metsa minnes kaasa võtma tulehakatusmaterjali, näiteks kuivi ajalehti. Lõket aitavad süüdata ka süütetabletid, mida saab soetada majapidamistarvete kauplustest. Võimaluse korral võta kaasa väike kirves. Kuigi RMK on oma metsamajad, metsaonnid ja lõkkekohad varustanud ka kirvestega, leidub aeg-ajalt kahjuks siiski inimesi, kes enda arvates on kirvest rohkem vajanud, ning selle kaasa võtnud.
- Tikke võta kaasa rohkem kui üks toos ning jaota need erinevate inimeste kätte. Tikke hoia veekindlas kotis. Niiviisi ei saa juhtuda, et kõik tikud ära kaovad või märjaks saavad.
- Kui sõit loodusesse toimub autoga, siis tangi autot enne teele asumist. Külma ilmaga ning rasketes oludes kulutab auto kütust tavapärasest rohkem. Lisaks võivad mõned teed olla läbimatud, mistõttu tuleb ringi sõita, see aga jällegi pikendab teed. Ning kui peaks tõesti juhtuma see, et jääd autoga lootusetult lumme kinni, siis hoiab töötav mootor salongi soojana, seniks kuni abi ootad.
- Auto pagasiruumi pane kindlasti puksiirköis – see on kasulik puhuks, kui auto lumme kinni jääb. Samuti võta kaasa „krokodillid“ aku laadimiseks, sest peale külma ööd võib juhtuda, et auto ei taha enam käivituda. Kui lähete metsa suurema seltskonnaga ja mitme autoga, siis piisab, kui seltskonna peale on kaasas ühed krokodillid. Selleks, et krokodillid kindlasti kaasa saaks tuleb aga eelnevalt kokku leppida, kes seekord need kaasa võtab, ehkki talvisel ajal võiks need igas autos olemas olla.
- Samuti võta kaasa väike labidas. See võib kasulikuks osutuda kui auto lumme kinni jääb. Labidaga kaeva rattad lumest välja, seejärel aseta rataste alla oksi, kive või laudu ning sõit võib jätkuda.
- Loomulikult võta kaasa ka korralik kaart, et ikka õnnelikult metsa ja metsast tagasi koju jõuda.
Meeldivaid talviseid looduselamusi!