Avasta Saaremaa loodusväärtused!
Tule jaluta eriilmelistel randadel ja imetle merevaateid, põika metsaradadele, luitestikele ja allikasoodesse, naudi sajanditevanuseid pärandkooslusi, võta ette pikem rabaretk või uuri eksootilisi puuliike õdusas dendropargis.Mere nautimiseks ja lõõgastavaks jalutuskäiguks sobivad Mändjala-Järve ja Tuhkana puhkekoha liivased rannad.
Rannaäärse luitelise maastiku õrna ja harukordse loodusega saad põhjalikumalt tutvuda Mändjala õpperajal. Sealtsamast võid alustada matka mööda maalilist rannikut Keskranna või Järve puhkekohani. Naudi merelt peegelduvaid päikesekiiri, merelindude rõõmuhõiskeid ja otsi metsa alt haruldasi taimi.
Avarust ja looduse stiihiat võid kogeda Harilaiu matkarajal. Lase mere, tuule ja rändlindude hääled endasse, proovi kauni ja karmi loodusega ühte sulanduda! Hea õnne puhul õnnestub merel ehk märgata haruldaste kirjuhahkade vilgast parve või liivaste nõmmede kohal kaitsealuse nõmmelõokese luilutamist. Võibolla püüab kõrv kinni ka kaugemal merel, kuskil Madalikepealse karidel lesivate hüljeste kisa.
Hülgeid võid otsima minna ka mujale Vilsandi rahvuspargi rannikualadele. Võta binokkel kaasa ja sea end sisse Elda telkimisalal. Siit, pisut metsikust ja inimasustusest kaugest rannast avaneb vaade Eestimaa läänepoolseimatele avamere saarekestele. Üks neist, Innarahu, on loodusreservaat ja seal asub meie suurim hallhüljeste lesila.
Huvitavaid lugusid Vilsandi rahvuspargi looduse ja ajaloo kohta leiad geopeituse aaretest. Geopeituse Vilsandi Rahvuspargi aaretega saad tutvuda siin.
11 km pikkune Abula- Kalasma õpperada kulgeb vaheldusrikkal rannikualal. Siin võid korraga kuulata kahte võimsat kohinat: ühe kõrvaga metsa- ning teisega merekohinat. Leia Abula panga alt kiviklibust mõni kena fossiil, imetle loomännikus ja kliburannas kasvavaid kõverikke mände, lageloo üllatavat taimestikku, rannikujärvede kirevat linnuelu ja kevade arenedes raja ääres õitsemas arvukalt orhideesid. Jalgu puhata või piknikku pidada saad raja äärde jäävatel Kalasma telkimisalal ja Karjäääri telkimisalal.
Retke metsaradadel soovitame ette võtta Saaremaa kõrgustikel - Viidumäe või Viieristi looduskaitsealal.
Valluta Sõrve sääre kõrgeimad tipud Viieristi õpperajal. Uuri, millal õitseb luuderohi ja milliste taimedega oskasid ammustel aegadel haigeid ravitseda Sõrve võimsad nõiad ehk völud.
Viidumäel võid metsavaikusesse sukelduda Viidumäe ja Allikasoo õpperadadel. Allikasoos õnnestub ehk näha graatsiliste sookurgede pulmatantsu ja leida putuktoidulisi taimi võipätakaid. Metsikule looduskaitsealale ja selge ilmaga kogu Lääne- Saaremaale avaneb kaunis vaade saare kõrgeimasse kohta rajatud Rauna vaatetornist. Hunnitud vaated avanevad siit päikeseloojangul, kui plinkima hakkavad rannikut palistavad tuletornid.
Lume sulamise ja suurte vihmade ajal mine tutvu karstiga Kalja õpperajal. Võib juhtuda, et ühel päeval on kogu metsaalune nagu suur järv, järgmisel on aga vesi kadunud maa alustesse voolusängidesse ja järvest on järgi jäänud ähvardavalt lurisevad ja lõrisevad karstilehtrid ehk kurisuud.
Kuressaarest vaid põgusa jalutuskäigu kaugusel asub kaunis tammik - kohalike seas hinnatud parkmets. Loode tammiku õpperajal saab igaüks aimu, millised olid Saaremaa maastikud mõned sajandid tagasi: õpperada kulgeb läbi hooldatavate pärandkoosluste. Varu pisut aega ja jaluta liigirohkusest kirevatel puisniidul, loopealsel ja rannaniidul. Rannikule, lahesoppidele ja Kuressaare linnale avaneb kaunis vaade Loodenina vaatetornist.
Päikesetõusu ajal Koigi raba matkarajale jõudes võid kogeda meeliülendavat looduse ärkamist. Tetrede kudrutamist, sookurgede kruugutamist, järvede uduloori taga laululuikede jutuvada, ehmunud partide tiivaplaginat hoiatava prääksumise saatel. Võib juhtuda, et vesikupu risoomidega maiustav põder ei ole sind märganud...
Kindlasti põika sisse Mihkel Ranna dendraariumisse! Õdusas aias võid jalutada romantilisel alleel, imetleda meie jaoks ebatavalisi puid- põõsaid ja imestada, kui suure töö tegi ära selle salapärase aia rajamiseks üks lihtne külasepp.
Või soovid kogeda metsa salapära hoopis öösel? Võta kaasa piisav varustus ja jää ööbima Sopi või Ninanuki metsaonni.
Saaremaa ootab avastamist!
Galerii vaatamiseks kliki pildil