Avastamist väärt pärl, Hiiumaa

Kui valid sihtkohta, kus puhata või niisama uidata, siis Hiiumaa on üks avastamist väärt saar. Sa tuled siia ja oledki päriselt! Kui jõuad hilistel õhtutundidel või tunned, et pole veel valmis mandrile tagasi liikuma, siis
Sarve telkimisala on just õige koht reisi alustada või lõpetada. Sarve poolsaare loopealsed on justkui mosaiik oma õrna taimestikuga, mis kasvavad peaaegu olematul mullakihil ja pakuvad küllaldaselt silmailu.
                                              
Edasi Kärdla poole liikudes jääb peateest pisut kõrvale Kallaste panga puhkekoht, kus uudistada 400 m pikkust ja kuni 10 m kõrgust lubjakivi paljandit.
Matkahuvilisele pakub toredaid looduselamusi Kärdla matkarada erinevate metsakooslustega, kus soolapikestelt uhkab ninna sookailu lõhna ja nõmmemetsa all peitub pehmet ja õrna karukolda.
Kui kuumal suvepäeval tekib soov ennast veidi merevees jahutada, siis Kärdlast Kõrgessaare suunal liikudes tuleks keerata 5 km pärast paremale Lehtma poole, kus ootavad Tõrvanina telkimisala ja rand.
                   
Orhideesõber leiab kümme erinevat käpaliseliiki Kõrgessaare orhideede õpperajalt. Need kaitsealused taimeliigid on keerulise eluviisiga ja enamik haruldased.
             
Rannapuhkuse nautijate paradiis on Kõpu poolsaar oma telkimisaladega. Luidja telkimisala, Palli telkimisala, Mägipe telkimisala, Kaleste telkimisala ja Hirmuste telkimisala on kõik omanäolised ja nii mõnegi juures ka väike õpperada.

Saare metsades kasvavaid jugapuid, jääajajärgseid rannaastanguid ja allikaid võib vaadelda
Neljateeristi õpperajal. Hiiumaal on kokku neli silmaallikat, üks tuntumaid neist, Külmaallikas, jääb raja vahetusse lähedusse.

Liikudes Kalana poole tasub külastada Ristna külastuskeskust. Endises metsavahikohas pakutakse uudistajatele erinevaid näitusi, loodusprogramme, nutimänge, meisterdamist ja nuputamist. Näitusel „Mere kaubamaja“ saab selge ülevaate prügitemaatikast.

Lõuna- Hiiumaale jäävad toredad ja eriilmelised õpperajad - Vanajõe oru õpperada, Tihu õpperada ning
Orjaku õpperada. Tihu kandist edasi sõites võib muidugi mõelda, kas ehk Sõru sadama kaudu ka naabersaart Saaremaad vaatama põigata.

Kassari maalilistest kadakatest ei saa kuidagi mööda sõita, võta veel hetk ja peatu Sääretirbi telkimisalal, kus merevesi tavapäraselt teistest randadest soojem. Tagasi Heltermaa suunal on ring saarele peale saanud.
Kord küsinud mandrimees Heltermaal hiidlase käest:“ Kuhu see tee ka läheb?“Ma ole eluaeg sii eland, äi see lähe kuskile, tee ikka oma koha pääl, vastanud hiidlane. No ütle siis, kuhu see tee viib? on mandrimees visa.“Äi see vii kuskile, ise pead ikke minema.”Kuhu seda mööda siis minna saab?“Mo pärast mine või Söru otsast mere, kui tahad, kärutab iidlane viimaks.”

Humoorikaid ja loodusküllaseid elamusi Hiiumaal!


Galerii vaatamiseks kliki pildil