Metsaviktoriini 2020 küsimused ja õiged vastused
*õiged vastusevariandid tumedas kirjas
1.-4. klass
Maksimum punktisumma - 58 punkti1. Tänavu on aasta loomaks valitud nahkhiired, neid leidub Eestis vähemalt 14 liiki. Talvituspaiku ja päevaseid peidukohti jääb üha vähemaks, inimesed, elektrivalgus ja elektroonikaseadmed häirivad nahkhiiri aina enam. Seetõttu väheneb nende arv pidevalt. Millised laused nende loomakeste kohta on õiged?
- Nahkhiired on pimedad
- Nahkhiired orienteeruvad kuulmise abil
- Nahkhiired ei tee häält
- Kõik nahkhiired on Eestis looduskaitse all
2. Tänavu valiti aasta puuks meie armastatud metsapuu kuusk. Kas tunned kuuske – missugune lause on õige?
- Kuusekäbi iga soomuse vahel on üks tiivakesega seeme
- Kuusekäbi iga soomuse all on kaks tiivakesega seemet
- Kuuse juured kasvavad maapinna lähedal
- Kuusk talub hästi tormi, sellest ka soovitus: „Mine metsa kuuse alla!“, kui pole katust pea kohal.
Kui variant d/4) on õige ja kuusk talub hästi tormi siis on muidugi asjakohane saata peavarjuta inimene metsa kuuse alla, ükskõik kas on tormi või mitte.
Kui variant d/4) ei ole õige ja kuusk tormiga kergesti ümber kukub siis on ka inimese tormiga kuuse alla saatmine vale.
Kuuse alla matka ajal vihmavarju võib minna küll aga tormiga seda ei soovitaks.
3. Aasta puu kuusk on metsas tähtis tegelane. Kui inimene saab kuusest väärt tarbematerjali ja jõulupuid, siis metsaelanikele on see puu toiduallikaks. Kelle tegevusjäljed on pildil?
- Põdra
- Üraski
- Rähni
- Kopra
4. Missugusel pildil on kuusekäbi?
- Fotol 1
- Fotol 2
- Fotol 3
- Fotol 4
5. RMK (Riigimetsa Majandamise Keskus) istutas 2019. a Eesti metsadesse kokku 21 miljonit puud. Metsa istutamiseks kasvatatakse taimi RMK puukoolides. Kuidas nimetatakse seemnest kasvatatud 1-2-aastast taime?
- Istik
- Pistik
- Seemik
- Taimik
6. Kevad on ärkamise-tärkamise aeg. Fotol on kujutatud üks meie looduse tavalisematest kevadlilledest. Mis lill on fotol?
- Võilill
- Karutubakas
- Kanakoole
- Paiseleht
- Kollane karikakar
7. Tänavu on Eestis rahvajutu aasta. Eesti rahvajuttudes on tihti tegelasteks vaimud ja haldjad – metsas on metshaldjas ehk metsavaim, jõgedes-järvedes näkid ja vetevaimud. Igas talus olla olnud majavaim, kes oli enamasti maja, inimeste ja koduloomade kaitsja, kuid kui teda pahandati, siis võis ka kurjaks saada. Majavaimule pandi vahel kausiga piima või muud värsket toitu. Kelle kujul ilmus majavaim rahvajuttudes inimestele?
- Nirgi
- Varese
- Nastiku
- Mägra
- Kassi
8. Pärast raiet tuleb langile istutada uued puutaimed. Metsataimede istutamiseks kasutatakse erinevaid tööriistu. Millisel fotol (fotodel) on tööriist, mis sobib metsataimede istutamiseks?
- Fotol 1
- Fotol 2
- Fotol 3
- Fotol 4
- Fotol 5
9. Tänavu on aasta liblikaks valitud teelehe-mosaiikliblikas. Eestil on ka päris oma rahvusliblikas (fotol). Eesti rahvusliblikas on:
- Lapsuliblikas
- Pääsusaba
- Päevapaabusilm
- Harilik päevakoer
10. Fotol olevat seent nimetatakse rahvapäraselt ämmatossuks, sest seene vana viljakeha kergelt pigistades hakkab ta justkui tossu välja ajama. Tegelikult on need eosed, millega seen paljuneb. Vali välja õiged laused selle seene kohta.
- Noorena väga hea söögiseen
- Väga mürgine
- Väga haruldane
- Õige liiginimetus on harilik murumuna
- Seent on kasutatud rahvameditsiinis
11. Loomade jälgede tundmine aitab tundma õppida nende eluviise. Uuri fotol olevat jäljerida ja vali välja õige vastus (õiged vastused).
- Lumel on liikunud näriline
- Lumel on liikunud sõraline
- Loom on liikunud punase täpi poole
- Loom on liikunud rohelise täpi poole
12. Metsas ei tohi kunagi korjata ega suhu panna tundmatuid marju, sest need võivad olla mürgised. Vali välja foto (fotod), millel on mürgiste viljadega taim.
- Foto 1
- Foto 2
- Foto 3
- Foto 4
13. Eesti Orhideekaitse Klubi valis 2020. aasta orhideeks soo-neiuvaiba. Selle kauni lille tutvustamiseks korraldati koos ajakirjaga „Täheke“ ka joonistusvõistlus. Soo-neiuvaip on looduskaitse all. Kus see orhidee kasvab?
- Kuivas männimetsas
- Lubjarikkas madalsoos
- Rannaniidul
- Mustikamännikus
Vaadake ka soo-neiuvaiba joonistusvõistluse tulemusi maikuu ajakirjast „Täheke“!
14. Tänavu tähistame Eestis looduskaitse 110. aastapäeva. Meil on 6 rahvusparki, sadu kaitsealasid, kaitse all on rändrahnud, põlispuud ja allikad. Kaitse all on ka paljud looma- ja linnuliigid. Kes fotodel olijatest on looduskaitse all?
- Foto 1
- Foto 2
- Foto 3
- Foto 4
- Foto 5
5.-12.klass
Maksimum punktisumma - 821. Aasta loomaks valitud nahkhiiri leidub Eestis vähemalt 14 liiki ja nad on ainsad imetajad meie looduses, kellel on võime lennata. Varje- ja talvituspaikade vähenemise ning häirimise tõttu väheneb nende arv pidevalt. Nii on kõik nahkhiireliigid Eestis looduskaitse all. Missugused väited nende loomakeste kohta on õiged?
- Nahkhiired on aktiivsed õhtuhämaruses ja öösel
- Nahkhiired paarituvad kevadisel pulmalennul
- Nahkhiired poegivad ja magavad rippasendis
- Osa nahkhiiri rändavad lõuna poole talvituma nagu rändlinnud
- Väiksemaid putukaid püüab nahkhiir otse suuga, suuremaid lennunaha abil
2. Tänavu on Eestis rahvajutu aasta. Meie rahvajuttudes on igasuguseid põnevaid ja kummalisi tegelasi – kratte, kodukäijaid, metsavaime jne. Tihti on jutuvestjad nende loomisel eeskuju leidnud loodusest – mõnest loomast, linnust või muust elusolendist. Üks selline paljude juttude kangelane on vahel ohtlik ja kuri, vahel aga aitab inimesi. Mõnes jutus on tal peas kuldne kroon, mõnes punane hari nagu tedrekukel. Tema liha, eriti aga punase harja söömine teeb püstirikkaks ja annab imevõimed – inimene hakkab mõistma lindude ja loomade keelt, saab teada kõik maailma tarkused. Teda on kujutanud noorelt lahkunud väga andekas kunstnik Oskar Kallis (fotol Oskar Kallise maal „Kalevipoeg“) nii maalil kui 1915. a valminud vaibal, mis hiljem kaunistas president Pätsi kabinetti. Kes see on?
3. Aasta puud valitakse alates 1996.aastast. Meie armastatud metsapuu kuusk osutus valituks juba teist korda, esmakordselt oli kuusk aasta puu 1997.a. Harilik kuusk võib olla väga erineva võra kujuga, mitut tooni okastega, mitmesuguse koorega. Vali välja õige vastusevariant (õiged variandid).
- Sammaskuusk, kuldkuusk ja purpurkuusk on kuuse alamliigid
- Ussikuusk, pesakuusk ja vitskuusk on kuuse võravormid
- Kuusk on paljasseemnetaim
- Kuusel on kahte tüüpi okkaid - valguseokkad ja varjuokkad
- Noored kuusekäbid on alati punased
4. Missugusel pildil on kuusekäbi?
- Fotol 1
- Fotol 2
- Fotol 3
- Fotol 4
- Fotol 5
- Fotol 6
5. Uuendusraie lankidele, kus tingimused looduslikuks uuenemiseks on soodsad, jäetakse kasvama seemnepuud. Aasta puud harilikku kuuske nende hulgas pole, kuigi sooviksime kuuski rohkem kasvatada ja nende puitu kasutada. Miks ei jäeta kuuski seemnepuuks?
- Kuusk on pindmise juurestiku tõttu tormihell.
- Kuuseseeme ei lenda kaugele ja seemnepuu alla hakkaks liiga tihedalt noori taimi kasvama.
- Kuusepuit on nii nõutud, et seemnepuude jätmine oleks raiskamine.
- Kuusel on harva käbiaastad, mil valmib rikkalikult seemneid.
- Kuusk ei anna lagedal hästi looduslikku uuendust, sest noored tõusmed kardavad päikest ja külma.
6. Mets pakub elupaiku kõikvõimalikele eluvormidele. Grupipildile on jäänud:
- Mustikas
- Seen
- Vetikas
- Porosamblik
- Põdrasammal
7. Üllatuslikult on tänavu aasta seeneks hoopis alpi põdrasamblik, mitte mõni harjumuspärane kübarakandja. Põhjuseks on muidugi samblike omapärane ehitus, milles seen ja vetikas sõbralikku kooselu elavad. Millised väited aasta seene kohta on õiged?
- Ta on oma eestikeelse nime saanud seetõttu, et peamised kasvukohad on Alpi mäestikus.
- Ta on nõmme-ja palumetsade ning rabade asukas.
- Põdrasamblikud on põhjapõtrade peamine talvine toit just oma kiire kasvu tõttu.
- Põdrasamblike taastumine peale raiet või tulekahju võtab kuni 100 aastat.
- Soomest eksporditakse tuhandeid tonne alpi põdrasamblikku Euroopasse dekoratsioonideks.
8. Aasta sammal harilik valvik ja aasta seen alpi põdrasamblik on metsas mõlemad väga pilkupüüdvad. Nimetused „sammal“ ja „samblik“ kõlavad meie kõrvale üsna ühtmoodi ja nii aetakse samblaid ja samblikke tihti segamini, kuigi tänapäeva teadus on nad paigutanud sootuks erinevasse riiki. Mille poolest sarnanevad aasta sammal ja aasta seen?
- Mõlema keha eristub varreks ja lehtedeks
- Neil puuduvad juured
- Paljunevad nii eostega kui vegetatiivselt
- Kasvavad maapinnal
- Kuuluvad eostaimede hulka
- Sisaldavad klorofülli
Samblad kuuluvad taimeriiki, samblikud aga on hoopis seened, kes elavad koos mikroskoopiliste vetikatega.
Uuri erinevusi näiteks: https://www.botany.ut.ee/samblikud_aed_2.pdf
9. Aasta kala lõhi ehk lõhe on hinnatud kala toidulaual ja ühtlasi üks kalameeste ihaldatumaid püügikalu. See on üks põhjustest, miks tema arvukus on tuntavalt vähenenud. Looduskaitse alla lõhi ei kuulu, kuid kalakasvatuse, paljundusprogrammide ja mitmesuguste kaitsemeetmete toeta oleks tal raske püsima jääda. Alates 2014. aastast kuulub RMK koosseisu pika ajalooga Põlula kalakasvatuskeskus. Milliseid ülesandeid täidab Põlula kalakasvatuskeskus?
- Tegeleb lõhe noorkalade kasvatamisega
- Asustab noorkalu endistesse lõhejõgedesse
- Kasvatab ja müüb vikerforelli kaubanduslikul eesmärgil
- Tegeleb teadustööga
- Kasvatab lõhe sugukarja
- Müüb harrastuspüügipileteid kalatiikidele
10. Aasta liblikaks valitud teelehe-mosaiikliblikas kuulub koerlibliklaste arvukasse sugukonda. Eestis on tal sugulasi 54 liigist ja nende seas ka üsna palju sarnase tiivamustriga liike. Suhteliselt lühikest lennuaega mai lõpust juuni lõpuni kasutab liblikas selleks, et leida oma järelkasvule sobiv toidutaim. Millisel fotol (fotodel) on teelehe-mosaiikliblika röövikute peamine toidutaim Eestis?
- Foto 1
- Foto 2
- Foto 3
- Foto 4
- Foto 5
11. Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) istutas 2019. a kokku 21 miljonit puud, kokku uuendati metsa 11 700 hektaril. Metsa on võimalik uuendada külvi või istutusega. Istutamine on küll kulukam ja töömahukam kui külv, kuid suuremad taimed suudavad paremini vastu panna peale kasvavale rohule ja võsale ning taluda ebasoodsaid ilmastikutingimusi. Kasutatakse erinevat tüüpi taimi. Kuidas nimetatakse fotol olevat istutamisel kasutatavat taimetüüpi?
- Paljasjuurne taim
- Suletud juurekavaga taim
- Potitaim
- Pakitaim
- Avatud juurekavaga taim
12. Meie enamlevinud metsapuu– männi (samuti ka arukase) metsakultuuride rajamiseks on sobivad 2-aastased taimed, kuid kuusekultuurides on metsa istutamiseks otstarbekas kasutada suuremaid kuusetaimi. Selleks on vaja 2-aastased kuusetaimed ümber istutada, et neil rohkem kasvuruumi oleks ja areneks tugevam juurestik. Niisugust ümberistutamist nimetatakse:
- Pikeerimine
- Koolitamine
- Siirutamine
- Pikkimine
- Pookimine
13. Tänavu tähistame Eestis uute loodusradade loomisega, matkade ja sündmustega meie looduskaitse 110. aastapäeva. Tähtpäevaks loetakse 14. augustit 1910, mil Eestis sai alguse üks kaitseala – esimene kogu Baltikumis. See oli:
- Järvselja ürgmetsakvartal
- Ratva raba Alutagusel
- Vaika linnukaitseala
- Harilaiu kaitseala
- Matsalu linnuriik
14. Aasta lind 2020 on tuttpütt – umbes sinikael-pardi suurune veelind, kel pesitsusajal uhke mustaservaline sulekrae ja peas must tutt. Eestis kohtab vahel ka teisi pütiliike. Milliseid neist on leitud meil ka pesitsemas?
- Hallpõsk-pütt
- Sarvikpütt
- Vöötnokk-pütt
- Väikepütt
- Mustkael-pütt
15. Metsa raiumisel jäetakse langile kasvama seemnepuud. Seemnepuude ülesanne on külvata maapinnale seemneid, millest võiks tärgata uued puutaimed. Vahel ei olegi inimestel vaja puutaimi lisaks istutada, siis öeldakse, et mets uuenes looduslikult. Millal „külvab“ mänd looduslikult oma seemned maapinnale?
- Kevadel
- Suve lõpul
- Sügisel
- Talvel
16. Riigimetsa Majandamise Keskus hooldab kokku 224 matka- ja õpperada (2018. aasta seisuga). Radadele on ehitatud ka vaatetorne, et külastajad saaks maastikku „linnulennult“ imetleda. 2019. aasta suvel avati pildil olev huvitava disainiga 29,7 m kõrgune vaatetorn. Torn asub samanimelise õpperaja (pikkus 1,9 km) ääres ja tornist möödub ka RMK Peraküla-Aegviidu-Ähijärve matkatee. Mis vaatetorn see on?
- Harimäe vaatetorn
- Iisaku vaatetorn
- Paganamaa vaatetorn
- Valgesoo vaatetorn
17. Eesti Orhideekaitse klubi (EOKK) valis 2020. aasta orhideeks kauni käpalise, kelle õis on kujutatud ka klubi logol. Missugusel pildil on aasta orhidee?
- Fotol 1
- Fotol 2
- Fotol 3
- Fotol 4
- Fotol 5