Hoogu koguv linnukevad ootab Lääne-Eesti rannikut avastama

Kevad on täies hoos ja RMK kutsub Tallinnast välja sõitjaid avastama linnukevadet Lääne-Eesti imelisel rannikul.
Võtke suund Nõva poole ja nautige merevaateid jalutades Keibu lõkkekohtade, Lepajõe parkla, Peraküla telkimisala või Uuejõe parkla juures rannal.
Merel võib näha tegutsemas veelinde ja Liivanõmme ning Liivase ranna-Peraküla õpperajal kuulata männimetsas elutsevaid metsalinde.
Eriline linnuvaatluspärl on muidugi Põõsaspea puhkekoht. Põõsaspea juurest läheb arktiliste veelindude rändetee ja siit möödub igal kevadel sadu tuhandeid veelinde (aule, vaeraid, kaure jt.). Hea oleks, kui kaasa on võtta binokkel.

Lisaks linnuvaatlusele pakub silmailu ka kevadine tärkav rohelus ja varsti luidetel õitsevad aas-karukellad.

Edasi liikudes tasub kindlasti külastada Silma looduskaitsealal asuvat Saare õpperada koos vaatetornidega.
Siin käib vilgas linnuelu madalates lahesoppides ja roostikes. Saare õpperajal võib näha tegutsemas kormoranide kolooniat ja selle ümber liikumas merikotkaid. Veesilmadel tegutsevad erinevad pardiliigid ja toimetavad vesikanad ehk laugud. Lähiajal võib roostikust kuulda hüübi kumedat häält ja laulmas teisigi põnevaid roolinde.

Sõites läbi Haapsalu Matsalu poole võtke suund Põgari-Sassi rannaniidule, kust avaneb imeline vaade karjatatud rannaniidule ja madalale rannaalale, mis on eriti sobilik erinevatele kahlajaliikidele: kiivitajad, tüllid, tildrid - tähelepanelikum vaatleja võib peagi märgata ka eksootilise välimusega naaskelnokka.
Külastage ka Puise nina ja Haeska vaatetorni, mis on suurepärased kohad Matsalu imeliste maastike ja kevadise linnuelu nautimiseks.
Edasi sõites Matsalu lahe lõunakaldale, ootavad Teid erinevad vaatetornid ja matkarajad. Rannajõe ja Kloostri vaatetornist avanevad suurepärased vaated luhaniitudele. Näha ja kuulda saab luhale iseloomulikke linnuliike ja näha võib hea õnne korral ka põtru.
Penijõe vaatetornist avanevad vaated Matsalu suurele rooväljale, näha võib roo kohal tiirutamas roo-loorkulli, kuulda hüüpi ja teisi roolinde.
Penijõe matkarada läbib väga eriilmelisi maastikke ning pakub nii lindude mitmekesisust kui kevadist rohelust ja kevadiste taimede avastamisrõõmu. Kuna tegu on kevadeti liigniiske alaga, soovitame rajale minnes jalga panna kummikud.

Keemu vaatetornist avaneb vaade Matsalu siselahele ja rannaniitudele ning seal elutsevatele ja tegutsevatele linnuliikidele. Rändel olevad valgepõsk-lagled ja haned, kes teeäärsetel rohumaadel toituvad, ei jää kindlasti märkamata.
Matsalu mõisa tiigi juures saab jälgida tiigi kallastel kasvavate puude otsas toimetavate hallhaigrute  igapäevaelu. Koloonias on juba üle 50 pesa ning haigrute omavaheline suhtlus üsnagi häälekas.

Kindlasti soovitame külastada ka Salevere matkarada, mis kevadisel ajal on lihtsalt imeline paik. Laululinnud rõkkavad, panga peal õitsevad sinililled, peagi ka ülased ja veidi hiljem juba maikellukesed. Silmaallikas vuliseb, sipelgad tegutsevad oma pesakuhilates. Võtke aega ja nautige imelist rahu panga-aluses salumetsas.

Ühele Matsalu ja neljale Nõva matkarajale on valmis saanud ka nutikad matkamängud. Nõval siis Liivase ranna-Peraküla, Jugapuulaane, Liivanõmme ja Metsanduslikul õpperajal ning Matsalus Penijõe matkarajal. Kutsume Teid julgesti nutikalt matkama ja selle abil veelgi rohkem loodust avastama.

Looduses käituge ikka vastutustundlikult ja järgige juhiseid ja nõuandeid targaks looduses liikumiseks!

Kevadine Lääne-Eesti ootab!

Galerii vaatamiseks kliki pildil