LK 110: Saera lahingupaik - 57.699886 26.533329

Karula rahvuspargi piiril asuv kahest talust koosnev küla Saera küla on kuulus kui Vabadussõja lahingupaik. Siin toimus eestlaste jaoks edukalt lõppenud lahing Eesti Soomusrong nr. 3 ja Läti punaste küttide vahel.
Siin lähedal asuv mälestuskivi avati Kaitseliidu Võrumaa maleva ja Antsla valla eestvedamisel 20. augustil 2015. aastal.
Punaväe pealetung Vabadussõjas oli alanud märtsis 1919, pealetungil lõunast oli üks punaste rood peatunud Saera metsavahimaja juures. Vaenlaste liikumisest andsid kaitseliitlased teada Antslasse, kus seisis laiarööpmeline soomusrong. 55 mehest koosnev dessantrood sõitis Antslast välja regedel, Saeras liitus nendega veel 15 kaitseliitlast. Vaenlasi rünnati kahest küljest. Kokku oli Saeras punaseid umbes 80 meest, surma sai nendest 29 ja 16 võeti vangi. Eestlaste kaotusteks oli 2 surnut ja 5 haavatut. Sõjasaagiks saadi kuulipilduja, millega vaenlane oli oma peidikust andnud pidevat tuld ja mis vaikis alles majale tormi joostes heidetud käsigranaadi läbi. Valka ülekuulamisele viidud rühmaülemalt saadi lisaks olulist infot punaste vägede paiknemise ja koosseisu kohta.

Looduskaitse 110 geopeituse mängureeglid leiad siit.

Loe lisa geopeitus.ee lehelt.